Jak poslat autorovi webu dokumenty s větší délkou?

 

Jestliže jste splnili alespoň část požadavků na dokumenty z předešlé kapitoly, víte, že výsledné velikosti elektronické podoby dokumentů budou opravdu značné - desítky až stovky megabajtů, vyjímečně i gigabajty. S tak velkými dokumenty se nedá pracovat pomocí elektronické pošty, ta na to není určena. Málokdo však vlastní svůj soukromý FTP přístup s podobně velkým prostorem nebo tomu brání otázky bezpečnosti. (Já ho třeba - s neomezenou velikostí - mám a svoje soubory vám budu sdílet touto cestou).

Jednou z mála cest se tak stávají volně dostupné souborové servery na internetu. I ty však mají více nevýhod, než výhod.

První základní nevýhodou je obvykle nemožnost udržet tam data trvale a na stejných adresách, aby se na ně dalo dlouhodobě odkazovat. To nám až tolik nevadí, nám jde pouze o krátkodobé uložení na určitý, obvykle pouze někěkolik dní. Sem se tedy zabalené soubory někam uloží, což vám po skončení této činnosti vydá odkaz k jejich následnému stažení jinou osobou. Tento odkaz ke stažení lze určitému rozsahu osob rozeslat elektronickou poštou. Ti z vás, co uvedené postupy běžně používají, nemusí dále číst a pošlou mi konkrétní odkaz na uložená data. Pro ostatní alespoň krátkou ukázku práce se serverem Ulož.to.

Postup:

  Neukládejte velké množství souborů jeden po druhém - je to časově nevýhodné. Předem si je uložte jako jeden soubor, navíc s výhodou komprimovaný nějakým běžným programem. (Standardní je ZIP, dále RAR, 7Zip a jiné). Pozor však na překročení maximální kapacity ukládaného souboru, ta se liší server od serveru. (Například pro Uložto je to 2000 MB). Pokud vychází výsledný soubor větší, je potřeba ho rozdělit na několik menších. Jestliže se vám zdá, že tuto hranici nepřekročíte, tak připomínám, že s delším HD videem zcela určitě. Většina datových serverů umí takto připravená a komprimovaná data v jednom souboru opatřit heslem. Můžete tak určit, kdo se k datů v otevřené podobě dostane. I pouhé stažení dat ze serveru neznámou osobou ještě nemusí znamenat jejich otevčenou čitelnost. Jestliže máte takto připravený soubor, nahrajte ho na Uloz.to (Nepotřebujete se dopředu registrovat. Nevolte variantu "pro veřejnost", ale tu druhou "přes odkaz").

   

   

   

  Pomocí menu Procházet nastavte umístění souboru (nebo více souborů) na vašem počítači a klikněte na ikonu Nahrát soubory.

   

   

   

  Po skončení uploudu na server budete informování, na jaké adrese je soubor uložen a jakým odkazem ho lze (po stažení příjemcem) následně smazat ze serveru. Oba údaje se pečlivě uschovejte, zvláště tehdy, pokud nechcete mít data uložena na serveru trvale. Před definitivním uložením na webu si můžete zatržítkem určit, zda bude uložení pod heslem (vřele doporučuju, omezíte tím většinu čumilů) a že se nemá zobrazovat v běžném vyhledávání. Kdo bude chtít takový soubor stáhnout, bude muset znát přesnou adresu, kterou mu pošlete. Jestliže omezíte stahování, bude si moci soubor stáhnout pouze omezený počet uživatelů. (Můžete omezit počet uživatelů nebo dobu stažení).

   

   

   

  Pak už jen kliknete na Uložit a příjemci (nebo i více příjemcům) pošlete odkaz s adresou souboru. Pokud je příjemce pouze jeden, obvykle mu posíláme i adresu odkazu na smazání souboru, a požádáme ho, aby ho po stažení smazal.