PREZENTACE BADATELE

 

Badatelskou práci - ať už v oblasti genealogie, regionální historie, elektronické války či železné opony - jsem neukončil prostým výzkumem, ale ve většině případů i mediálně prezentoval v podobě vystoupení v rozhlase i televizi, v případě "vojenských" témat jsem organizátorem několika setkání bývalých vojenských veteránů z obou stran hranice, ať už na našem nebo německém území. Témata rodopisu, regionální historie či elektronické války jsem popsal i v několika knihách, v současnosti již nedosažitelných, protože byly jako neveřejné určeny pro předem známý a úzký okruh osob.

 

PREZENTACE V MEDIÍCH - TELEVIZE

 

Poprvé jsem vystoupil v České televizi s propagací genealogie v roce 2002 v pořadu "Volejte učiteli". Velmi příjemné dopoledné s přípravou, seznámení se spoluvystupujícími (mj. historik PhDr. Jiří Bílek, CSc. a komik Josef Alois Náhlovský) a moderátory Hankou Kousalovou a Václavem Žmolíkem. V odpoledním - trochu stresujícím - živém natáčení jsem následně prezentoval postupy genealogického bádání v archivech a historii svého rodu na Slovácku, včetně "zbojnických" pověstí. Na dolním videu vidíte zkrácený záznam mojí komunikace s Václavem Žmolíkem. Omluvte, prosím, sníženou kvalitu, je to přepis z analogové videopásky.

 

 

Na jaře roku 2019 jsem kývnul na spolupráci Přemyslu Čechovi, který pro Českou televizi natáčel desetidílný pořad "Pozor - státní hranice". Jeden z jeho dílů pokrýval i oblast mojí specializace, tj. elektronickou válku podél železné opony. Téměř celodenní natáčení na šumavském Poledníku poskytlo tolik filmového materiálu, že mohl být použit nejen v tomto dílu seriálu, ale i jednom z dílů Toulavé kamery. (Na natáčení tohoto dílu se podíleli - kromě Přemysla Čecha - i Jirka Dražek, Láďa Nývlt, Josef Šochman a Andor Šándor.)

První ukázka pochází z nedělního vysílaní Toulavé kamery (14. 7. 2019). (Celý originál najdete zde).

 

 

Druhá ukázka je ze 7. dílu pořadu z CT24 (19.10.2019) (Celý originál najdete zde).

 

 

PREZENTACE V LOKÁLNÍCH MEDIÍCH - TELEVIZE

 

V roce 2014 jsem byl pozván novými civilními majiteli bývalé vojenské věže na Havranu na slavnostní otevření renovované věže, nyní využívané jako rozhledny, abych zde vystoupil jako jeden z řečníků. Jako druhý byl pozván zástupce BGS z druhé strany hranice, abychom mohli tu "otvírací" stuhu přestřihnou společně. Havran svou výškou, původním využitím i lokalitou naproti německého střediska Silberhütte, je lokalitou minimálně okresního až krajského významu, takže se této akce kromě turistů, lesáků, sponzorů a bývalých vojáků účastnila i široká veřejnost.

První ukázka pochází z vysílaní Západočeské kabelové televize, která celou akci nahrávala a dělala rozhovory i s řečníky, sponzory a také majiteli věže. (Mě a "kolegu" z BGS tam uvidíte v čase okolo 2:03 a potom 2:26 min.). Fotogalerii Tachovského deníku z této akce naleznete tady.

 

 

Samozřejmě jsem si z takové akce zhotovil i svoje vlastní fotografie:

 

Havran-slavnostní otevření opravené bývalé vojenské věže (2014)
Slavnostní otevření renovované věže na Havranu (2014)

 

 

PREZENTACE V MEDIÍCH - ROZHLAS

 

Brněnské studio Českého rozhlasu vysílá zdánlivě "nekonečný", ale výborný pořad Toulky českou minulostí s moderátorem Josefem Veselým pod režijní taktovkou Jaromíra Vostrého. Josef Veselý je neskutečný nadšenec do historie a Toulky tak nevznikají pouhou adaptací originálu od Petra Hory-Hořejše, ale jsou jím vydatně doplňovány. V rámci jedné jeho přípravné práce na díl o Jánošíkovi (díl 550, 551, 552) jsem vystoupil v odpoledním vysílání s Josefem Veselým, redaktorem brněnského studia Českého rozhlasu opět s rodovou pověstí o zdánlivém působení svého předka se známým slovenským lapkou, protože ta se sem - v duchu Starých pověstí českých - přímo hodila.

 

 

PŘEDNÁŠKOVÁ ČINNOST

 

Dubňany - základní škola po roce 2000 - dvakrát přednáška k historii města Dubňany a hledání předků v této oblasti.

Ratíškovice (říjen 2015) - na pozvání kamaráda Vaška Koplíka v sousední obci a hledání toho, co nás - ať už v minulosti nebo současnosti - spojuje. Byla radost si poslechnou spoluřečníky - Ing. Antonína Kučeru, který se skrývá mj. za vynikajícím faktografickým projektem Hodonín nostalgický, nebo PhDr. Jana Krista, angažujícícho se pro změnu u strážnického folklórního festivalu. Opakování této přednášky s jiným tématem za rok bohužel přerušila moje těžká nemoc.

 

Setkání s minulostí v Ratíškovicích (říjen 2015)